
Mild Steel Plates - Various Dimensions And Grades | Dimensional Accuracy, High Durability For Structural Applications
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | Mild Steel |
| Thickness | 1-100 mm |
| Width | 1000-3000 mm |
| Length | 2000-6000 mm |
| Surface Finish | Rolled |
| Grade | Fe410, Fe510 |
| Usage | Structural applications, engineering projects, and mechanical components |
| Standards | IS, ASTM |
| Features | High Strength, Durable, Versatile, Cost-effective, Precise Dimensions |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Bombay Steel Center has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Steel & Stainless Steel Products & Components in bulk from Bombay Steel Center at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Establishment
2009
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Vapi, Gujarat
Proprietor
Mr. Babulal H. Vishnoi
Address
Plot No. 146/1, Gurukrupa Industries Compound, Bhadkmora To 3rd Phase Road, 2nd Phase, Gidc, Vapi, Gujarat, 396195, India
t plates in Vapi
Report incorrect details









































