
Ms Pipe Rubber Lining - Ebonite/epdm/hypalon Lining | Chemical Resistant, Acid And Alkali Resistance, Low Maintenance Cost
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Pipe Material | MS Steel |
| Lining Material | Ebonite/EPDM/Hypalon |
| Diameter Range | 100-500 mm |
| Wall Thickness | 3-10 mm |
| Pressure Rating | 10-25 bar |
| Temperature Range | 0-80 °C |
| Usage | Chemical & industrial fluid transfer |
| Features | Chemical resistant, Acid/Alkali resistance, Low maintenance, Adequate hardness |
Product Overview
Key Features
Features :
Chemical resistant
Adequate hardness
Low maintenance cost
Acid/Alkali resistance.
Ebonite/EPDM/Hypalon lining
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Palus Elastomer Processors Pvt. Ltd. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Rubber & Rubber Products from Palus Elastomer Processors Pvt. Ltd. at Trade India quality-assured services.
Business Type
Manufacturer, Service Provider, Supplier, Trading Company
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Sangli, Maharashtra
Director
Mr. B. R. Patil
Address
Plot No. 10, Dr. Patangrao Kadam Industrial Estate, Taluka Palus, Dist. Sangli, Palus, Sangli, Maharashtra, 416310, India
rubber lining in Sangli
Report incorrect details








































