
Ms Perforated Cable Tray By Vedant Enterprises
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
50 Meter
In Stock
Product Specifications
| Length | 2500 mm (standard, customizable) |
| Width | 150 mm to 1000 mm |
| Material | Mild Steel (MS) |
| Standard Thickness | 1.6 mm to 2.5 mm (customizable) |
| Side Rail Height | 25 mm to 150 mm |
| Weight | Varies as per dimension and gauge, typically 3 kg to 8 kg per meter |
| Dimension (L*W*H) | 2500 mm x as per width x as per height |
| Color | Silver, or as per surface finish |
| Product Type | Perforated Cable Tray |
| Surface Finish | Pre-galvanized, Powder Coated, Hot Dip Galvanized |
| Conductor Material | Mild Steel |
| Max. Working Load | up to 100 kg/m (depending on support span and tray size) |
| Deflection | Less than 8 mm at max load |
| Main Domestic Market | All India |
| Supply Ability | 5000 Per Month |
| Delivery Time | 2-10 Days |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Service Provider, Supplier
Employee Count
12
Establishment
2022
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24GJZPD8849G1ZF
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD, Wallet & UPI
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24GJZPD8849G1ZF
Ahmedabad, Gujarat
Partner
Mr. Veer Tomar
Address
44, Shantivan Industrial Park, Daskroi, Bakrol Bujrang, Ahmedabad, Gujarat, 382430, India
perforated cable trays in Ahmedabad
Report incorrect details

































