
Ms Pallets
Price: 3808.00 INR / Piece
(3400.00 INR + 12% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Handlift | Other, Yes |
| Color | Gray/Customized |
| Deck Type | Single/Double Deck |
| Static load | 2000 kg |
| Forklift | Other, Yes |
| Entry Type | Other, 4 Way |
| Load Capacity | 1000 kg - 2000 kg |
| Dimension (L*W*H) | 1200 x 1000 x 150 mm |
| Dynamic Load | 1000 kg |
| Metal Type | Mild Steel |
| Weight | 18-25 kg |
| Product Type | Ms Pallet |
| Material | Other |
| Style | Other, Rectangular |
| Pallet Type | Other, Industrial Pallet |
| Size | Standard/Customized |
| Payment Terms | Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID), Cheque, Others |
| Sample Available | Yes |
| Main Export Market(s) | Asia, Australia, Central America, South America, Eastern Europe, Western Europe |
| Main Domestic Market | All India |
| Price Type | fixed |
| Moq | 1 |
| Currency | INR |
| Color | Gray/Customized |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Price | 3400.00 INR (Approx.) |
| Stock Quantity | 40 |
| Mop | 1 |
| Packsize | 1 |
| GSTIN | 12% |
| Returnable | No |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
Product Overview
Key Features
Specification
- Material :Mild Steel
- Surface treatment :Polished
- Thickness :1mm to 3mm
- Application :Auto mobile Industry, Pharmaceutical / Chemical Industry
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
10
Establishment
2011
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24AFIPK5358J1Z7
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AFIPK5358J1Z7
Ahmedabad, Gujarat
Proprietor
Mr. Rajesh Kapoor
Members since
13 Years
Address
31, 3rd Floor, 4D Square Mall, Near D Mart, Koba Gandhinagar Road, Motera, Ahmedabad, Gujarat, 380005, India
ms pallet in Ahmedabad
Report incorrect details






































