
Mobile Led Examination Light Application: Hospitals
Price: 16000.00 INR / Piece
(16000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Power Supply | Electric |
| Color | White |
| Beam | Focused, Adjustable Beam |
| Light Color | Variable Colour |
| Humidity % | <90% RH |
| Response Time | Instant |
| Control Type | Other, Manual Switch |
| Efficiency (%) | >= 90% |
| Current Rating | 0.07A |
| Housing | ABS Housing |
| Color Temperature | 4000K aEUR" 6500K |
| Shape | Round |
| Operating Temperature | 0AdegC to 40AdegC |
| Life Span | a%0Y=50,000 Hours |
| Product Type | OT Equipment |
| Material | ABS Plastic & Mild Steel |
| Base | Mobile, 5-leg Base With Castors |
| Power Factor | a%0Y=0.95 |
| Input Voltage | 220V AC A+-10%, 50Hz |
| Working Temperature | -10AdegC to 50AdegC |
| Lamp Power | 15 W |
| Application | Hospitals |
| Size | Standard |
| Dimension (L*W*H) | 450 x 450 x 1500 mm |
| Weight | 15 kg (Approx) |
| LED Type | SMD LED |
| IP Rating | IP20 |
| Payment Terms | Cash Advance (CA) |
| Delivery Time | 6-7 Days |
| Main Domestic Market | All India |
| Color | White |
| Currency | INR |
| Mop | 1 |
| Packsize | 1 |
| Price | 16000.00 INR (Approx.) |
| Light Color | Variable Colour |
| Color Temperature | 4000K aEUR" 6500K |
| Product Unit | 15 , Piece/Pieces |
| Stock Quantity | 55 |
| Returnable | No |
| Price Type | fixed |
| Moq | 1 |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Brand Name | ANAMIKA ENGINEERING |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler, Dealer
Employee Count
10
Establishment
2010
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
07AIQPJ1917P1ZO
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07AIQPJ1917P1ZO
New Delhi, Delhi
Marketing Manager
Mr. Pratap
Members since
10 Years
Address
D-145, Tyagi Market, Opp. Holy International School, Hastsal Industrial Area, Uttam Nagar, New Delhi, Delhi, 110059, India
Report incorrect details










































