
Mobile Label Printer
Price: 10000.00 INR / Unit
(10000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Capacity | Roll diameter up to 40 mm |
| Working Temperature | -10C to 50C |
| Processor Speed | 72 MHz |
| Power Supply | Built-in rechargeable lithium battery |
| Features | Portable, rechargeable battery, wireless connectivity, thermal printing |
| Print Technology | Direct Thermal |
| Weight | 0.26 kg |
| Function | Label printing |
| Usage & Applications | Retail, logistics, inventory management, ticketing, warehouse |
| Print Speed | 60 mm/sec |
| Interface | USB, Bluetooth, Wi-Fi |
| Humidity % | 10% - 85% RH (non-condensing) |
| Cabinet Material | ABS |
| Noise Level | < 55 dB |
| Processor Type | 32-bit RISC processor |
| Condition | New |
| Material | ABS plastic |
| Dimensions | 116 x 80 x 48 mm |
| Gross Power | 5 W |
| Voltage | 7.4 V DC |
| Automatic Grade | Automatic |
| Black Print Speed | 60 mm/sec |
| Maximum Paper Size | 58 mm |
| Maximum Resolution | 203 dpi |
| Use | Mobile on-the-go label printing |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 50 Per Month |
| Delivery Time | 2-10 Days |
| Main Domestic Market | All India |
| Price | 10000.00 INR (Approx.) |
| Unit Type | Unit/Units |
| Stock Quantity | 5 |
| Moq | 1 |
| Mop | 1 |
| Price Type | fixed |
| Currency | INR |
| Returnable | No |
| Brand Name | Viros Entrepreneurs |
| Product Unit | 1 Unit/Units |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Service Provider, Supplier, Trading Company
Employee Count
25
Establishment
2023
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
07BWQPR5953N1ZF
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD, Cash
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07BWQPR5953N1ZF
New Delhi, Delhi
Director
Mr. Bibhransh Kumar
Members since
1 Years
Address
Bno H No-25, Second Floor, Right Side ,Street No-2, Molar Band Extn., Badarpur, New Delhi, Delhi, 110044, India
Report incorrect details































