
Mobile Hoist - Durable Aluminum Frame , 500 Lbs Capacity, Adjustable Height, Easy Maneuverability
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Lifting Speed | 8 m/min |
| Frequency | 50 Hz |
| Hook | Forged Steel Hook with Safety Latch |
| Capacity | 1 Ton |
| Trolley | Push/Pull Type |
| Insulation Grade | F Class |
| Rotating Speed | 1440 rpm |
| Voltage | 415 V |
| Power | 1.5 kW |
| Lift Speed | 8 m/min |
| Maximum Lifting Height | 6 meters |
| Maximum Lifting Weight | 1 Ton |
| Sling Type | Wire Rope |
| Power Source | Electric |
| Usage | Material Lifting / Industrial |
| Surface Finish | Painted |
| Main Domestic Market | Kerala |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, VPG BUILDWELL INDIA PVT. LTD. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Electric Hoists in bulk from VPG BUILDWELL INDIA PVT. LTD. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer
Employee Count
150
Establishment
1972
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
33AAECS2050B1Z3
Payment Mode
Cheque
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 33AAECS2050B1Z3
Coimbatore, Tamil Nadu
MD
Mr Gunashankaran V
Address
2/195A, Avinashi Road, Chiniyampalayam, Coimbatore, Tamil Nadu, 641062, India
construction hoist in Coimbatore
Report incorrect details



































