
Mobile Hand Free - High Quality Raw Material Fabrication | Supreme Sound Quality, Durable Design
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Bluetooth Headset |
| Dominant Color | Blue |
| Weight | 10 grams |
| Dimensions | 50x20x15 mm |
| Frequency Response | 20-20kHz |
| Microphone Sensitivity | -42dB |
| Connector Type | 3.5mm Jack |
| Battery Life | 8 hours |
| Material | ABS plastic |
| Warranty | 6 months |
| Compliance Standards | CE, RoHS |
| Usage | Answering calls wirelessly while using mobile phone |
| Features | Hands-free calling, Clear audio, Compact design, Durable build, Easy usage |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Thapar Electronics has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Mobile Phones, Accessories & Parts in bulk from Thapar Electronics at Trade India quality-assured products.
Business Type
Supplier, Trading Company
Establishment
2010
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Kanpur, Uttar Pradesh
Proprietor
Mr. Vipin Thapar
Address
Plot No. 111a/211, Ashok nagar, Harsh Nagar, Near Bank of Baroda, Kanpur, Uttar Pradesh, 208012, India
mobile phone accessories in Kanpur
Report incorrect details






































