
Mobile Floor Crane - Hydraulic Steel Design, 300kg To 1000kg Capacity, 2500mm Lift Height
Price: 36000 INR
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Capacity | 300-1000kg |
| Material | Steel |
| Type | Hydraulic |
| Lowest Hook | 300-450mm |
| Lift Height | 2500mm |
| Dimensions | Varied |
| Wheel type | Standard |
| Features | Easy operation, Mobile design, Hydraulic lift, Durable steel, Versatile use, Safe lifting, Efficient handling |
| Payment Terms | Cash Against Delivery (CAD) |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Product Description
Capacity(tons)
300kg To 1000 Kg
Material
Steel
Type
Hydraulic
Lowest Hook
300 To 450mm
Lift Hieght
2500 Mm
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, STARVEL EQUIPMENTS has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Material Handling Equipment in bulk from STARVEL EQUIPMENTS at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
33ADBPV0933D1ZY
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 33ADBPV0933D1ZY
Coimbatore, Tamil Nadu
proprietor
Mr. Velumani B
Address
405/207, mahaliamman Nagar, Palaya Pudur, Thekkupalayam (Po), Coimbatore, Tamil Nadu, 641020, India
hydraulic mobile floor crane in Coimbatore
Report incorrect details









































