
Mobile Digital Radiography System
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1
In Stock
Product Specifications
| Material | High-strength Alloy Steel |
| Condition | New |
| Technology | Other, Digital Radiography (DR) |
| Portable | Yes |
| Light Source | Other, X-ray Tube |
| Pressure Range | Standard Atmospheric |
| Operating Temperature | 5C to 40C |
| Humidity % | 80% |
| Sensors Specification | Flat Panel Detector, Wireless |
| Indicator Specification | Digital Display Panel |
| Darkness Range | Automatic Adjustment |
| Ray Frequency Range | 40 - 120 kHz |
| Exposure Time Range (in Sec) | 0.01 - 4.0 |
| Focus | 0.6/1.3 mm |
| Image System | Careray Image Processing System |
| Usage | Medical Imaging |
| Power Source | Electric |
| Power Consumption | 3.5 kW |
| Working Voltage | 220 V / 50 Hz |
| Dimension (L*W*H) | 1700 x 800 x 1400 mm |
| Weight | Approx. 280 kg |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 15 Per Month |
| Delivery Time | 2-5 Days |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Transmission Surgical has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get X-Ray Machine from Transmission Surgical at Trade India quality-assured services.
Business Type
Service Provider, Supplier, Trading Company, Wholesaler, Retailer
Employee Count
5
Establishment
2023
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
19BDCPD4985M1Z1
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD, Cash
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 19BDCPD4985M1Z1
Kolkata, West Bengal
Propritor
Mr Probhat Dhali
Address
Ground Floor, Rupayan Nagar Kali Bari, C/O. Rahul Shukla, 59 , Barasat Road, BDO , BARRACKPORE II, Natagarh, Panihati, North Twenty Four Parganas, Kolkata, West Bengal, 700113, India
digital radiography system in Kolkata
Report incorrect details























