
Mobile Cylinders
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| bore_sizes | 50-250 mm |
| rod_sizes | 25-180 mm |
| strokes | Upto 3000mm |
| rated_pressure | Upto 350 |
| sealing_systems | Zero leakage |
| customization | Mountings & |
| product_type | Air Cylinders |
| Features | Custom mountings, Valve blocks, High speed, Zero leakage |
Product Overview
Key Features
* ROD SIZES : 25 MM TO 180 MM.
* STROKES UPTO 3000 MM.
* RATED PRESSURE UPTO 350 KG/ CM SQUARE.
* CUSTOMIZED MOUNTINGS & VALVE BLOCKS.
* HIGH SPEED, ZERO LEAKAGE SEALING SYSTEMS.
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, ORSETT HYDRAULICS PVT. LTD. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Hydraulic Products & Equipment in bulk from ORSETT HYDRAULICS PVT. LTD. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Establishment
1990
GST NO
24AAACO1619G1ZV
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AAACO1619G1ZV
Ahmedabad, Gujarat
Director
Mr. Deevyesh J. Radia
Address
Office number 3711/A/1, Gidc, Gidc, Vatva, Phase 4, near gujrat atofilt, Ahmedabad, Gujarat, 382445, India
air cylinders in Ahmedabad
Report incorrect details




































