
Millable Polyurethane Components - Color: Multicolor
Price: 740.00 INR / Piece
(740.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
Minimum Pack Size :
80
In Stock
Product Specifications
| Size | Standard and non-standard sizes available |
| Density | 1.25 Gram per cubic centimeter(g/cm3) |
| Water Absorption | <1% by weight |
| Natural Rubber | Polyurethane |
| Volatile Matter (%) | <0.2% |
| Tensile Strength | 35-60 MPa |
| Part Type | Component |
| Thickness | 2 mm to 50 mm |
| Nitrogen Content (%) | <0.2% |
| Ash % | <0.1% |
| Surface Finish | Smooth / as per specification |
| Tolerance | A+-0.05 mm |
| Components | Customized as per design |
| Hardness | Shore A 40-90 |
| Weight | Varies by size |
| Flame Resistance Level | Optional flame-retardant grades available |
| Color | Multicolor |
| Resistance level | Excellent abrasion and chemical resistance |
| Rubber Type | Polyurethane |
| Usage & Applications | Used in dynamic sealing, vibration damping, and industrial machinery parts |
| Product Type | Millable Polyurethane Components |
| Style | Round |
| Thermal Conductivity | 0.032 W/mA*K |
| Temperature Resistance | -40AdegC to +110AdegC |
| Material | Millable Polyurethane |
| Diameter | 5 mm to 500 mm |
| Length | Custom lengths |
| Feature | High Quality |
| Compression Ratio | 5:1 to 10:1 |
| Width | Customizable as per requirement |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 200000 Per Month |
| Delivery Time | 10 Days |
| Main Domestic Market | All India |
| Price Type | fixed |
| Currency | INR |
| Stock Quantity | 400 |
| Mop | 80 |
| Color | Multicolor |
| Price | 740.00 INR (Approx.) |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Returnable | No |
| Product Unit | 80 Piece/Pieces |
| Moq | 80 |
| Brand Name | BRIGHT INDOTECH PVT. LTD. |
| Minimum Ordered Packs | 80 |
| Minimum Order Quantity | 80 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, BRIGHT INDOTECH PVT. LTD. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Rubber & Rubber Products in bulk from BRIGHT INDOTECH PVT. LTD. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier, Retailer
Employee Count
15
Establishment
1977
Working Days
Sunday To Saturday
GST NO
07AAFCB2762E1ZX
Certification
ISO 9001:2015, OHSAS 18001, ISO 14001:2015, IATF 16949 16
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07AAFCB2762E1ZX
Delhi, Delhi
CEO
Mr. Amit Yadav
Members since
18 Years
Address
774/22, Chabi Ganj, Near Nicolson Road, Kashmere Gate, Delhi, Delhi, 110006, India
polyurethane components in Delhi
Report incorrect details




































