
Mill Duty Cylinders
Price: 65000.00 INR / Piece
(65000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Capacity | Varies as per application |
| Pressure | Up to 250 bar (standard) |
| Wall Thickness | Heavy duty, as per ISO standard |
| Material | Other, High tensile steel/Alloy steel |
| Structure | Other, Welded/bolted mill type |
| Power | Hydraulic |
| Dimensions | Customizable (standard bore from 40 mm to 700 mm) |
| Max. Stroke | Up to 6000 mm |
| Shaft Diameter | Varies as per design, typically 25 mm to 400 mm |
| Rod | Hard chrome plated alloy steel |
| Weight | Depends on model and stroke length |
| Supply Ability | 1 Per Day |
| Delivery Time | 1 Week |
| Currency | INR |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Mop | 1 |
| Moq | 1 |
| Brand Name | TRIDENT PRODUCTS PVT. LTD. |
| Stock Quantity | 15 |
| Price Type | fixed |
| Price | 65000.00 INR (Approx.) |
| Returnable | No |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Packsize | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
22
Establishment
1993
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
06AAACT4907C1ZR
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06AAACT4907C1ZR
Gurugram, Haryana
Director
Mr V. S. Sareen
Address
Plot No. 820, Phase-V, Udyog Vihar, Gurugram, Haryana, 122016, India
Report incorrect details






































