
Mill Berry Copper Wire Scrap By Brown Holding Limited
Price: 950 USD
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
18
In Stock
Product Specifications
| Alloy | Non Alloy |
| Size | wire |
| Purity | 99.9%-99.99% |
| Copper Content % | 99.9% Purity |
| Length | 200mm-2000mm Millimeter (mm) |
| Diameter | 200mm-2000mm Millimeter (mm) |
| Weight | 3 kg, 5 kg, 7 kg, 15 kg, 20kg Kilograms (kg) |
| Color | Goldern |
| FOB Port | CIF AND FOB |
| Payment Terms | Telegraphic Transfer (T/T), Cash in Advance (CID), Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | 90,000 Per Year |
| Delivery Time | 10 Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Free samples available with shipping and taxes paid by the buyer |
| Packaging Details | palletized banded by Copper bandsBulk Packing 20 ton loaded in 20 foot container or as required pallet: 2mts (+/- 1%),Min. weight in each. 2500 KilogramsWidth:200mm-2000mm |
| Main Export Market(s) | Australia, North America, Eastern Europe, Western Europe, Middle East, Africa, Central America, South America, Asia |
Product Overview
Key Features
Detail:-
Quality Grade A copper scrap 99.99%
Quality Grade A copper scrap 99.99% min. 99.78%Max.
Copper: 99, 9%
Carbon: 0.03%
Coblet: <0, 001
Iron: 0, 005%
Phoephorus: <0, 01%
Sulphur: <0, 01%
Zinc: 0, 003%
Brass wire with diameter 0.1. 0.15, 0.20, 0.25, 0.30mm
Quality Grade A copper cathodes 99.99% !!! size: 1.6mm, 1.7mm, 1.8mm
weight of each sheet: 105kgs + /- 1%
Net weight of each pallet: 2m/ t +/- 1%
min.weight in each of our container: 20 m/t appr
Gross weight of each container: 22.2m/t appr.
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Brown Holding Limited has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Copper Scrap in bulk from Brown Holding Limited at Trade India quality-assured products.
Business Type
Supplier
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Budapest, Budapest
Name
Brown
Address
null Budapest, Budapest, Hungary
copper wire scrap in Budapest
Report incorrect details





























