
Mill Bearings
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | High-Carbon Steel |
| Bore Diameter | 10-100 mm |
| Outer Diameter | 20-200 mm |
| Width | 5-50 mm |
| Load Rating | 10-100 kN |
| Tolerance | ISO 286-2 |
| Usage | Industrial machinery, mill applications, and other high load applications. |
| Surface Finish | Ra 0.8 µm |
| Features | High Durability, Customizable, Competitive Price, Precise Rotation, Reliable Operation, Reduced Friction, Long Lifespan |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Wuxi Rolling Bearing Co. Ltd. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Ball & Roller Bearings in bulk from Wuxi Rolling Bearing Co. Ltd. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer
Establishment
1969
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Wuxi, Jiangsu
Name
Ms. Christina
Address
219 East Changjiang Rd., New District, Wuxi, Jiangsu, 214142, China
spherical roller bearings in Wuxi
Report incorrect details


































