
Milk Separator - Stainless Steel, Efficient And Reliable For Dairy Processing
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Dairy Separator |
| Dominant Color | Silver |
| Capacity | 500-1000L/h |
| Material | Stainless steel |
| Power | 3-5 kW |
| Dimensions | 1000x800x1200 mm |
| Weight | 200-300 kg |
| Usage | Separates milk into cream and skim milk for dairy processing |
| Compliance | ISO 9001 |
| Features | Milk separation, Cream extraction, High efficiency, Easy operation, Durable design, Low maintenance |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Ghanshyam Dairy Stores has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Dairy Products Machinery in bulk from Ghanshyam Dairy Stores at Trade India quality-assured products.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
8
Establishment
1990
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Ahmedabad, Gujarat
Accepts only Domestic inquiries
Proprietor
Mr. Dhruv
Address
Plot No-3, Shrimali Chambers, 1st Floor, Abad Dairy Road, Ankur Travels's Lane, Near St Stand, Near Big Bazar, Ahmedabad, Gujarat, 380022, India
milk separator in Ahmedabad
Report incorrect details

































