
Milk Processing Machinery - Stainless Steel, 40x30x60 Cm, 120w | Fast Milking, Reduced Labor, Increased Output, Cow Comfort
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
01
In Stock
Product Specifications
| Material | Stainless steel |
| Capacity | 20 Liters |
| Dimensions | 40x30x60 cm |
| Weight | 15 kg |
| Power | 120 W |
| Vacuum pump | Rotary Vane |
| Warranty | 1 year |
| Features | Fast milking, Reduced labor, Increased output, Improved hygiene, Cow comfort, Easy operation, Durable design |
| Type | Dairy Production Machine, Dairy Milk Plant Machinery, Milk Production Plant |
| Computerized | No |
| Automatic | No |
| Cooling Mode | Water Cooling |
| Feature | Good Quality |
| FOB Port | Gandhinagar |
| Payment Terms | Telegraphic Transfer (T/T), Cash in Advance (CID), Cheque, Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | 50 Per Year |
| Delivery Time | 3 Week |
| Packaging Details | As per customeraEURtms requirement, clients has to pay transportation, to-fro charges. |
| Main Export Market(s) | Australia, North America, South America, Eastern Europe, Western Europe, Middle East, Central America, Asia, Africa |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, SHRADDHA ENGINEERING WORKS has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Dairy Products Machinery in bulk from SHRADDHA ENGINEERING WORKS at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
8
Establishment
2007
Working Days
Friday To Wednesday
GST NO
24ATKPM4379B1ZO
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24ATKPM4379B1ZO
Mansa, Gujarat
Proprietor
Mr Lalabhai M. Mistry
Address
Railways Crossing, Kukarwada, TA. Mansa Di. Gandhinagar, Mansa, Gujarat, 382830, India
cow milking machine in Mansa
Report incorrect details






































