


Milk Pasteurizer
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Milk Pasteurizer |
| General Use | Milk Processing and Sterilization |
| Material | Stainless Steel |
| Type | Other, Automatic |
| Capacity | 500-5000 Liters/hour |
| Weight (kg) | 750 kg (approx) |
| Computerized | Yes |
| Automatic | Yes |
| Control System | Other, PLC Based |
| Processing Pressure | 0.2-0.3 MPa |
| Cleaning System | Other, CIP (Clean-In-Place) |
| Cooling Mode | Water Cooling |
| Sterilization Method | Other, High Temperature Short Time (HTST) |
| Motor Power | 7.5 kW |
| Voltage | 380V / 50Hz |
| Dimension (L*W*H) | 3000 x 1000 x 1800 mm |
| Feature | Other, Efficient Heat Exchange, Energy Saving, User Friendly Control Panel |
| Color | Silver |
| Payment Terms | Cash Against Delivery (CAD), Cash on Delivery (COD), Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 10 Per Month |
| Delivery Time | 7-14 Days |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Service Provider, Supplier
Employee Count
20
Establishment
2021
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24AARFJ1403B1ZX
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD, Cash
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AARFJ1403B1ZX
Ahmedabad, Gujarat
partner
Mr. Kamlesh
Address
Ground Floor, Shed No : 30, Sarjan Industrial Estate, Kathwada Gidc Road, Nikol, Ahmedabad, Gujarat, 382352, India
milk pasteurizer in Ahmedabad
Report incorrect details


































