
Milk Pasteurizer 200lph - Capacity: 200 Ltr/hr
Price: 413000.00 INR / Piece
(350000.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
413000.00 INR / Unit
Weight :
800.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Milk Pasteurizer |
| General Use | Milk Pasteurizing |
| Material | Stainless Steel |
| Type | Dairy Processing Plant, Milk Production Plant |
| Capacity | 200 Ltr/hr |
| Weight (kg) | 800 Kilograms (kg) |
| Computerized | No |
| Automatic | Yes |
| Control System | PLC Control |
| Voltage | 220-440 Volt (v) |
| FOB Port | Delhi |
| Payment Terms | Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID), Paypal |
| Supply Ability | 1 Per Week |
| Delivery Time | 1 Week |
| Sample Available | No |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | Wooden Packing |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | ISO TUV CE |
| Shipping Type | free |
| Mop | 1 |
| Brand Name | ZOIL |
| Price | 350000.00 INR (Approx.) |
| Stock Quantity | 10 |
| Moq | 1 |
| MRP | 413000.00 INR |
| Product Unit | 1 Unit/Units |
| Price Type | fixed |
| Unit Type | Unit/Units |
| Returnable | No |
| Packsize | 1 |
| GSTIN | 18% |
| Pkg Box Breadth | 170.00 cm |
| Pkg Box Length | 280.00 cm |
| Pkg Box Height | 280.00 cm |
| Currency | INR |
| Weight | 800.00 Kilogram |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
Product Overview
Key Features
ZOILMilk Pasteurizer is a specialized machine used for the heat treatment of milk to kill harmful bacteria, pathogens, and enzymes while preserving its nutritional value, flavour, and texture. This process, known as pasteurization, is essential for ensuring the safety and longevity of milk, extending its shelf life and making it safe for consumption.
- 200 liters per hour capacity.
- Efficient pasteurization.
- Compact design.
- Stainless steel construction.
- Precise temperature control.
- User-friendly operation.
- Energy efficient.
- Maintains milk quality.
- Easy to clean.
- Reliable performance.
Company Details
ZOIL Machine & Tools was founded in October 2007. We offer a wide selection of machine tools and related supplies to the local and surrounding area manufactures.
Business Type
Importer, Manufacturer, Supplier, Trading Company
Employee Count
16
Establishment
2012
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
07BMWPA8074R1ZO
Payment Mode
Cash Against Delivery (CAD)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07BMWPA8074R1ZO
New Delhi, Delhi
Proprietor
Mr. Ks Kausar
Address
Plot no.F-10, Okhla Industrial Area, Phase-1, New Delhi, Delhi, 110020, India
Report incorrect details

































