
Milk Pasteurization Plant - Stainless Steel, High Capacity Design For Efficient Milk Processing
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Milk Pasteurization Plant |
| General Use | Milk Processing and Pasteurization |
| Material | Stainless Steel 304/316 |
| Type | Automatic |
| Capacity | 500 to 5000 Litres/Hour |
| Weight (kg) | 1200 kg (approx) |
| Computerized | Yes |
| Automatic | Yes |
| Control System | PLC Based Automatic Control |
| Cooling Mode | Chilled Water/Glycol |
| Sterilization Method | Heat Exchanger Pasteurization |
| Motor Power | 8 kW |
| Dimension (L*W*H) | 3800*1100*2000 mm |
| Voltage | 380V / 50Hz |
| Color | Silver |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Importer, Manufacturer, Service Provider, Supplier
Employee Count
20
Establishment
1997
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
09AABCB6683J1ZA
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 09AABCB6683J1ZA
Greater Noida, Uttar Pradesh
Managing Director
Mr Anil Bhan
Address
E-48, Site-B, UPSIDC, Surajpur Industrial Area, Dadri Road, Distt. Gautam Budh Nagar, Greater Noida, Uttar Pradesh, 201306, India
milk pasteurization plant in Greater Noida
Report incorrect details







































