
Milk Pasteurization Machine, Phase: Three Phase
Price: 100000.00 INR
(100000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Material | Stainless Steel |
| Dimensions | 1500x1000x2000mm |
| Power | 15 kW |
| Capacity | 1000 L/h |
| Temperature Range | 60-75 °C |
| Usage | Pasteurizes milk to eliminate harmful bacteria and improve shelf life. Suitable for dairies and food processing plants. |
| Compliance | ISO 9001 |
| Features | Milk Pasteurization, High Efficiency, Precise Control, Easy Operation, Durable Design, Safe Process |
| Mop | 1 |
| Stock Quantity | 5 |
| Price | 100000.00 INR (Approx.) |
| Price Type | fixed |
| Moq | 1 |
| Brand Name | Gokul Engg Works |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Returnable | No |
| Currency | INR |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Gokul Engg Works has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Dairy Equipment in bulk from Gokul Engg Works at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
55
Establishment
2001
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
08ALNPC8758M1ZB
Payment Mode
Cash in Advance (CID)
Certification
ISO 9001 : 2015
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 08ALNPC8758M1ZB
Alwar, Rajasthan
Sales manager
Mr. Ankit Yadav
Address
G-134, Phase II, Industrial Area, Neemrana, Alwar, Rajasthan, 301705, India
milk pasteurizer in Alwar
Report incorrect details




























