





Lenze E82ev551_2c200 Inverter Ac Drive - Application: Industrial Automation
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Lenze
In Stock
Product Specifications
| Features | Precise control, Energy efficiency, Compact design, Easy installation, High performance, Reliable operation, User-friendly interface |
| Control Type | Variable Frequency Drive (VFD) |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Warranty | 1 Year |
| IP Rating | IP20 |
| Mounting Type | Wall Mounted or Panel Mounted |
| Automation Grade | Automatic |
| Phase | Three Phase |
| Load Capacity | 5.5 kW |
| Remote Control | Yes |
| Application | Industrial Automation |
| Drive Type | AC Drive |
| Speed Range | 0 to 2000 rpm |
| Connectivity Type | Wired |
| Processor Type | Digital Processor |
| Weight | 3.5 kg |
| Material | Plastic and Metal |
| Power | 5.5 kW |
| Temperature | 0AdegC to 40AdegC |
| Voltage | 380-480 V AC |
| Supply Ability | 100 Per Month |
| Delivery Time | 7 Days |
Company Details
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
50
Establishment
1993
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24ABGPL0867R2Z3
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24ABGPL0867R2Z3
Bhavnagar, Gujarat
MD
Mr Waris Lohiya
Members since
9 Years
Address
C-15, VIP Market, Moti Talav Road, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
ac drives in Bhavnagar
Report incorrect details










































