



Lenze E82ev551 2c Drive
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Lenze
In Stock
Product Specifications
| Power Supply | 400 V AC 3~ (Three Phase) |
| Operating Temperature | -10AdegC to +55AdegC |
| Cooling Method | Forced Air Cooling |
| Noise Level | <68 dB(A) |
| Features | Integrated EMI Filter, Brake Chopper, Parameterizable Operation Modes, User-Friendly Keypad |
| Rated Power | 5.5 kW |
| Connector Type | Screw Terminal |
| Output Current | 12 A |
| Output Type | Other, Analog/Digital Outputs Selectable |
| Application | Industrial Automation, Conveyor Systems, Pump and Fan Control |
| Current Range | Max 12 A |
| Power Factor | >0.95 |
| Phase | Three Phase |
| Rated Current | 12 A |
| Working Temperature | -10AdegC to +55AdegC |
| Product Type | AC Vector Drive (Frequency Inverter) |
| Output Power | 5.5 kW |
| Output Frequency | 0 aEUR" 599 Hz |
| Input Voltage | 400 V AC (Three Phase) |
| Voltage Protection | Over/Under Voltage Protection Integrated |
| Efficiency | Up to 98% |
| Material | Industrial Grade Polycarbonate/Metal Housing |
| Line Regulation | A+-1% |
| Storage Temperature | -25AdegC to +70AdegC |
| Weight | Approx. 4.5 kg |
Product Overview
Key Features
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
ac inverter drives in Bhavnagar
Report incorrect details










































