
Led Video Wall - Premium Quality Raw Material, Innovative Technology | Extensive Assortment, Error-free Testing, Competitive Pricing
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Display Type | LED |
| Resolution (range) | 1920x1080 to 4K |
| Brightness (range) | 500-1500 nits |
| Pixel Pitch (range) | 1.5-5 mm |
| Cabinet Size (range) | 500x500 mm |
| Refresh Rate (range) | 30-120 Hz |
| Usage | Indoor/Outdoor displays, advertising, events, control rooms |
| Power Consumption (range) | 500-2000W |
| Operating Temp (range) | 0-40°C |
| Warranty | 2 years |
| Features | High resolution, Wide viewing, Bright display, Easy installation, Long lifespan, Modular design, Cost effective |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID), Cheque, Telegraphic Transfer (T/T), Others |
| Delivery Time | 1 Week |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Export Market(s) | Asia |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Pyramid Led has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy LED Displays in bulk from Pyramid Led at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Distributor, Supplier
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Mumbai, Maharashtra
Proprietor
Mr. Faiyaz
Address
Shop No 13, Pearl Height, J P Road, Andheri West, Azad Nagar Metro Stop, Mumbai, Maharashtra, 400053, India
Report incorrect details






















