
Led Video Wall - Customizable Design , Indoor & Outdoor Use With Innovative Features
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Display Type | LED |
| Resolution | Variable |
| Brightness | 1500 nits |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Cabinet Size | 500x500 mm |
| Pixel Pitch | P3 |
| Viewing Angle | 160° |
| Color Depth | 16bit |
| Power Consumption | 300 W |
| Operating Temp | 0-40°C |
| Usage | Indoor and outdoor displays, permanent installations, customized applications. |
| Features | High brightness, Easy installation, Indoor/Outdoor, Customizable, Long lifespan, Reliable, Energy efficient |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, VM Audio Visual has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy LED Products in bulk from VM Audio Visual at Trade India quality-assured products.
Business Type
Importer, Manufacturer, Distributor, Trading Company
Establishment
2002
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
33AEZPB1584M2ZZ
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 33AEZPB1584M2ZZ
Chennai, Tamil Nadu
Managing Director
Mr. Bernard
Address
47, Arunachalam Road, Saligramam, Chennai, Tamil Nadu, 600093, India
Report incorrect details


























