
Led Tube - 18w Input Power, 1500lm Luminous Output | G13 Base, 288pcs 3528 Led, 140 Degree Light Angle
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product type | LED Tube |
| Color | White |
| Material | Aluminum |
| Application | Indoor |
| Light color | White |
| Input voltage | 85-265V AC |
| Size | D32*H1213 mm |
| Power | 18W |
| Features | Energy saving, Long life, High lumen, Durable, Easy install |
Product Overview
Key Features
P/N: CLT-T803
Working voltage: 85-265V AC
Input nominal power: 18W
Output nominal power: 15W
Power Factor:a Y0.95
LED Qty: 288PCS
LED Type: 3528
Luninous: 1500LMA 5% (5000K-6000K CCT)
Working Temperature:-20i 45a
circuit board temperature rise: 20-25a
Largest Size: D32*H1213 mm
Base: G13
Net weight: 420g
Light Angle: 140 degree
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Cooolite(shenZhen) Opto-electronics Lighting Co. Ltd. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Bulbs & Tubelight in bulk from Cooolite(shenZhen) Opto-electronics Lighting Co. Ltd. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer
Establishment
2009
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Shenzhen, Guangdong
Name
Ms. Yolanda Kang
Address
4-F, Building No. 2, ZhenBao Industrial Park, BeiHuan Road, ShiYan, Shenzhen, Guangdong, 518108, China
led tube light in Shenzhen
Report incorrect details




































