
Led Tube
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product type | LED Tube |
| Color | Cool white |
| Material | PC+Aluminum |
| Application | Indoor lighting |
| Light color | Cool white |
| Input voltage | AC85-265V |
| Size | 600mm |
| Power | 9W |
| Features | Energy saving, Long lifespan, Durable, Easy installation, High brightness, Environmentally friendly, Low maintenance |
Product Overview
Key Features
Specifications:
Type: T5, T8, T10 available
Size: 600mm, 900mm, 1200mm ,1500mm ,2400mm
Power: 9W, 12W, 15W, 18W, 20W, 30W
Working voltage:AC85-265V
Materials: PC+Aluminum
Color available: Cool white, white, warm white
Luminous flux: 1380lmA 10%
Luminosity: 480LuxA 10% at 1M
Application: Very widely used for replacing traditional fluorescent tube in 22W, 36W, 58W etc., for indoor lighting such as school, hotel, hospital, restaurant etc.
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, H.K. ECO LED LTD. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Bulbs & Tubelight in bulk from H.K. ECO LED LTD. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter
Establishment
2008
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Shenzhen, Guangdong
Name
Mrs. Li Tekila 1
Address
Room 603-604, 6/F, Block 3, Shangsha Innovative Science & Tech Park of Futian, Shenzhen, Guangdong, 000000, China
led tube in Shenzhen
Report incorrect details








































