
Led Tail Lamp By Rinder India Pvt. Ltd.
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| LED type | High-power LEDs |
| Material | ABS plastic |
| Dimensions | 100x50x20 mm |
| Voltage | 12V |
| Wattage | 5W |
| Lumen output | 100lm |
| Operating temperature | -40°C to 85°C |
| Features | Bright LEDs, Long lifespan, Easy install, Durable design, Low power, High visibility, Affordable price, Modern design |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Export Market(s) | Asia |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Rinder India Pvt. Ltd. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get LED Products from Rinder India Pvt. Ltd. at Trade India quality-assured services.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
400
Establishment
1997
Working Days
Monday To Sunday
Certification
E-MARK, IS 90001
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Pune, Maharashtra
Marketing manager
Mr. Anurag Anand
Address
Gat No 148, Mahalunge Ingale, Off Chakan Talegaon Road, Tal a Khan, Chakan, Pune, Maharashtra, 410501, India
tail light bulb in Pune
Report incorrect details










































