
Led Tactical Flashlight - Aviation Grade Aluminum Alloy, 24cm X 2.5cm, Cree 3w Q5 Led, 250lm Output, 2.5-6 Hour Runtime, Rechargeable, Compact & Durable
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Length | 24cm |
| Body Diameter | 2.5cm |
| Bezel Diameter | 5.65cm |
| Weight | 250g |
| LED | CREE 3W Q5 |
| Battery | 18650 |
| Material | Aluminum alloy |
| Features | Bright light, Long runtime, Durable, Reliable, Compact size, Rechargeable |
Product Overview
Key Features
Dimension : Length24cm x Body 2.5cm x Bezel5.65cm
Weight : 250g(without battery)
Light source : CREE 3W Q5 LED
Power type : 1*18650 /2*18650 rechargeable Li batteries
Light output : 250 lm
Runtime : 2.5-3hours/5-6 hours
Charging time : N/A
Life time / Warranty : 8 years / 1 year
Materials : Aviation grade aluminum alloy III
Accessory
Optional(extra charge)
Battery, charger
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Xiamen Yonghengguan Industry & Trade Co., Ltd. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Flashlights in bulk from Xiamen Yonghengguan Industry & Trade Co., Ltd. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Establishment
2006
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Xiamen, Fujian
Name
Mr. Colin Wu
Address
No. 153, Tongan Area, Tongan Centralized Industry Zone, Xiamen, Fujian, 361100, China
tactical torch in Xiamen
Report incorrect details


























