
Led T8 Tubes - 50,000 Hours Lifespan | 90% Energy Savings, 80% Light Efficiency, No Uv Or Mercury
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product type | LED Tubes |
| Color | White |
| Material | Aluminum |
| Application | Indoor |
| Light color | Daylight |
| Input voltage | AC 100-240V |
| Size | 1200mm |
| Warranty | 2 years |
| Power | 18W |
| Features | High efficiency, Long lifespan, No UV, High CRI, Instant respond, Light efficiency, Beautiful appearance |
Product Overview
Key Features
> High efficiency, saving 90% less than incandescent light and 60% less than CFL
> Long lifespan, up to 50,000 hours
> No UV, IR interfere, no mercury
> High CRI, truly reflect the creature
> Instant respond time, no flicking
> Light efficiency more than 80%, power factor more than 0.9
> Beautiful appearance and compact structure, easy to install
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Shenzhen Chenfeng Semiconductor Light Corp. Ltd. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Bulbs & Tubelight in bulk from Shenzhen Chenfeng Semiconductor Light Corp. Ltd. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Establishment
2005
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Guangdong, Guangdong
Name
Mr. Jacky Liu
Address
Changfang Industrial Park, Julong Mountain, 3rd Road, Pingshan New District, Shenzhen, Guangdong, Guangdong, China
led tube lights in Guangdong
Report incorrect details
































