
Led Surgical Light - Low Power Consumption, Long Service Life, Tested Quality | Crystal Clear White Light, On-time Delivery
Price: 78000.00 INR / Piece
(78000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| LED type | High power |
| Color Temperature | 6000K |
| Light intensity | 150000 Lux |
| Dimensions | 600mm |
| Weight | 15kg |
| Material | Aluminum |
| Power | 150W |
| Features | Bright light, Long life, Low power, Clear vision, Easy use, Durable, High quality |
| Supply Ability | 20 Per Day |
| Delivery Time | 1 Week |
| Sample Available | Yes |
| Main Domestic Market | All India |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Brand Name | Rishi Meditech |
| Price | 78000.00 INR (Approx.) |
| Currency | INR |
| Mop | 1 |
| Stock Quantity | 5 |
| Moq | 1 |
| Price Type | fixed |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Returnable | No |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Prolonged service life.
Tested on various quality parameters.
Delivered with in committed time frame.
Crystal clear white light.
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Rishi Meditech has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Medical, Diagnostic & Hospital Supplies in bulk from Rishi Meditech at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
4
Establishment
2010
Working Days
Monday To Sunday
Payment Mode
Cash on Delivery (COD), Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID), Cheque, Days after Acceptance (DA), Delivery Point (DP), Letter of Credit (L/C), Letter of Credit at Sight (Sight L/C), Telegraphic Transfer (T/T), Western Union, Paypal
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Delhi, Delhi
Proprietor
Mr. Lucky Singh
Address
Shop no:-2, Kharsra Number, 270, Sonia Vihar Delhi, Delhi, 110090, India
led surgery light in Delhi
Report incorrect details
















