
Led Surgical Ceiling Lights
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1
In Stock
Product Specifications
| Voltage | 100-230V AC |
| LED Life | 50,000 Hours |
| Color Temp | 4500 K |
| Power | 25W |
| Brightness | 360000 Lux |
| Focusing | Auto |
| Rotation | Yes |
| Features | Bright illumination, Long lifespan, Energy efficient, Easy installation, Adjustable arms, High brightness, Color rendering |
| Payment Terms | Cash Against Delivery (CAD), Cash on Delivery (COD), Cash Advance (CA), Cheque |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Domestic Market | Telangana |
Product Overview
Key Features
Specifications:
Voltage : 100-230V AC
LED Service Life : 50,000 Hours
Color Tempreature : 4500 K
Power Consumption : 25W
Brightness : 360 000 Lux
Focusing : auto
Colour Specification : Single Colour
Model No. : LP 3000
Rotation : Yes
Brand : Photonic LUMENS medical
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, LUMENS MEDICAL PRIVATE LMITED has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Medical Equipment in bulk from LUMENS MEDICAL PRIVATE LMITED at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Establishment
2016
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Hyderabad, Telangana
Marketing director
Mr. Vijay Parmar
Address
Plot no.2-24-113/3/B/NR, Uppal, Near Laxmi Narayan Nagar, Hyderabad, Telangana, 500039, India
surgical lights in Hyderabad
Report incorrect details




























