
Led Surgery Ot Light - 20 Leds, 45000 Lux, 4800k, 12-30 Cm Field | Cold Light, Cri 93 Ra, Adjustable, 50000 Hr Life
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1
In Stock
Product Specifications
| LEDs | 20 |
| Intensity | 45000 Lux |
| Light Field | 12-30 cm |
| Color Temp | 4800 K |
| CRI | 93 Ra |
| LED Life | 50000 hrs |
| Depth | 100-120 cm |
| Features | Bright light, Cold light, Adjustable, Stable base, Long life, High CRI, Efficient |
| Payment Terms | Cheque, Paypal, Cash Against Delivery (CAD), Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | No Limit Per Day |
| Delivery Time | 3 Days Days |
| Main Export Market(s) | Australia, North America, Eastern Europe, Middle East, Africa, Central America, South America, Western Europe, Asia |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | CE AND ISO |
Product Overview
Key Features
Intensity : 45000 Lux A 10%
Size of light field : 12 - 30 cm
Colour Temperature : 4800 K
Colour Reduction Index : 93 Ra
Led Life : 50000 Hrs
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Technomed India has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Medical Equipment in bulk from Technomed India at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
50
Establishment
2003
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
07BAXPK2730D1ZO
Certification
ISO 9001:2000 & CE certified
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07BAXPK2730D1ZO
Delhi, Delhi
Name
Ms. Anamika
Address
Plot No,-03, Pkt-27, Sector-24, Delhi, Delhi, 110085, India
surgical ot light in Delhi
Report incorrect details


































