
Led Strips Profile
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Finish | Matte/Satin Anodized |
| Corrosion Resistant | Other, Yes |
| Usage & Applications | LED Lighting, Architectural Lighting, Interior Decoration, Commercial and Residential Spaces |
| Length | 2 meters (customizable) |
| Temper | T5 |
| Cross Dimension | Rectangular |
| Fabrication Process | Extrusion |
| Thickness | 1.2mm |
| Features | Lightweight, Easy Installation, Good Heat Dissipation, Durable |
| Size | Standard (Custom sizes available) |
| Material | Extruded Aluminum |
| Material Grade | 6063-T5 |
| Width | 17mm |
| Product Type | LED Strips Profile |
| Shape | Other, U-Profile |
| Strength | High strength suitable for mounting light strips |
| Hardness | Medium to high |
| Alloy | Aluminum 6063 |
| Grade | Architectural Grade |
| Surface Treatment | Anodized |
| Dimension (L*W*H) | 2000mm x 17mm x 8mm |
| Color | Natural Silver |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Supplier, Trading Company
Employee Count
60
Establishment
1990
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27ACXPT6444L1ZI
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27ACXPT6444L1ZI
Mumbai, Maharashtra
Proprietor
Mr. Dhramendra Patel
Members since
9 Years
Address
C 1- 1A, AMAR ESTATE, NEAR MARBALE FACTORY, B CROSS ROAD, MIDC ANDHERI EAST, Mumbai, Maharashtra, 400059, India
flexible led strip in Mumbai
Report incorrect details








































