
Led Strips - Ip65 Material, 12v Dc Operation, Flexible Design, Remote-controlled Color Selection, High-adhesive Tape For Easy Installation
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product type | LED Strip |
| Color | Red |
| Material | PVC |
| Application | Indoor/Outdoor |
| Light color | RGB |
| Input voltage | 12V DC |
| Size | 5m |
| Warranty | 1 year |
| Power | 12W |
| Features | Flexible, Waterproof, Remote control, Energy saving, Decorative, Easy installation, Durable, Long lifespan |
Product Overview
Key Features
Features of our LED Strips:-
* Operate in 12V DC.
* Available in IP 65 material
* Flexible material to turn anywhere
* Available in all type of color
* Also applicable with remote to select any color which you want to see
* Hard adhesive tape to feet anywhere
* Used in decoration, furniture P.O.P., in name board etc.
Company Details
We are Specialized in the work of Solar Application field & Led Application field. We have many products range which are valuable for regular lifestyle requirements. We also doing a turnkey based solution of any project related to our products. We have ability to customize all products as per customer requirements . our well knowledge staff gives a best quality of output as per needs.
Business Type
Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
10
Establishment
2017
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AAIFN2017N1Z9
Payment Mode
Cash on Delivery (COD), Cash in Advance (CID)
Certification
ISO 9001:2015, CE, RoHs, Udhyog Adhar
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AAIFN2017N1Z9
Gandhinagar, Gujarat
DIRECTOR
Mr Sanjay D Jain
Address
BNo B-62, GIDC, Sector-25, Electronics Estate Gandhinagar, Gujarat, 382024, India
led light strip in Gandhinagar
Report incorrect details









































