
Led Street Lighting Solution
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
5
In Stock
Product Specifications
| Maintenance Type | Low Maintenance |
| Efficiency | >90% |
| Input Voltage | 140-265V AC |
| Features | Highly Energy Efficient, Long Life, Corrosion Resistant, Low Maintenance, Weatherproof |
| Product Type | Other, LED Street Lighting Solution |
| Material | Aluminum Die Cast |
| Number of Cells | 1 |
| Power | 30W, 50W, 72W, 100W, 120W, 150W |
| Operating Temperature | -20C to +60C |
| Max Voltage | 265V |
| Max System Voltage | 265V |
| Output Voltage | 24V DC |
| Cable Length | 1.5 Meter |
| Switch Mode | Other, Automatic (Dusk to Dawn) |
| Size | Standard / As per requirement |
| Dimension (L*W*H) | 520 x 220 x 130 mm |
| Color | Cool White, Warm White |
| Weight | 3.2 Kg |
| Application | Other, Street Lighting, Outdoor Lighting |
| Type Of Technology | Other, LED |
| Installation Type | Other, Pole Mounted |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 100 Per Month |
| Delivery Time | 7 Days |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
Hellocon Engineering And Construction Private Limited has established a strong reputation in the industry by delivering dependable engineering, lighting, solar energy, and infrastructure solutions. With a commitment to quality, innovation, and customer satisfaction, the company serves a wide range of industrial, commercial, and public-sector clients across diverse projects. Our expertise lies in offering advanced products and services that combine performance, durability, and energy efficiency.We specialize in manufacturing, trading, supplying, and servicing a comprehensive range of electrical and solar products designed for modern infrastructure development. Our offerings are widely appre
Business Type
Manufacturer, Service Provider, Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2023
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
21AAGCH8229R1Z3
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD, Cash
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 21AAGCH8229R1Z3
Jajapur, Odisha
Director
Mr. Lohitendu Dhal
Address
D-60, Lane-2, Phase-2, Metro Satellite City, Puri Canal Road, Puri Canal Road, Hanspal Square, Bhubaneswar, Khordha, Jajapur, Odisha, 752101, India
Report incorrect details










