
Led Ot Lights - Metal, Round, Crystal White | 1,60,000 Lux Bright & Shadowless Illumination, Adjustable Light Intensity, Energy-efficient Led Technology
Price: 159300.00 INR / Unit
(135000.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
160000.00 INR / Number
Weight :
25.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Color | White |
| Light Color | Crystal White |
| Shape | Round |
| Product Type | LED OT Lights |
| Material | Metal |
| Input Voltage | 220 Volt (V) |
| Application | Hospital |
| Payment Terms | Telegraphic Transfer (T/T) |
| Supply Ability | 3 Per Month |
| Delivery Time | 1 Week |
| Packaging Details | Carton Box |
| Main Domestic Market | Tamil Nadu |
| Packsize | 1 |
| Mop | 1 |
| Brand Name | Vactech |
| Stock Quantity | 20 |
| Pkg Box Breadth | 40.00 cm |
| Unit Type | Number |
| Pkg Box Height | 12.00 cm |
| Shipping Type | free |
| MRP | 160000.00 INR |
| Weight | 25.00 Kilogram |
| Price Type | fixed |
| GSTIN | 18% |
| Returnable | No |
| Pkg Box Length | 40.00 cm |
| Light Color | Crystal White |
| Moq | 1 |
| Color | White |
| Price | 135000.00 INR (Approx.) |
| Currency | INR |
| Product Unit | 1 Number |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
Product Overview
Key Features
Single or Double Dome
Bright & Shadowless Illumination
Excellent Color Rendering for Tissue Differentiation
Adjustable Light Intensity and Focus
Energy-Efficient LED Technology
Long Lifespan (Up to 50,000 hours - typical)
Cool Operating Temperature for Surgeon Comfort
Easy to Maneuver and Position
Sterile Design for Infection Control
Multiple Dome Configurations
Products obtainable are made-up by using quality grade raw material and modern technology in harmony with set quality norms and standards.
In addition to this, these products are delivered at valued customers premise within assured time.
Company Details
VM is a successful dealer and distributorship company. We market our world class quality products to hospitals, diagnostic centres, nursing homes, clinics and medical research Institutions.Our sales team educate more technical aspects to customers in verticals of Radiology, Surgical Imaging, Dental Imaging, Radiation protection, Imaging software, women healthcare, OT and Critical care solutions. They gained confidence from customers over years that a product from VM will always stands top, well known and spells quality and satisfaction. VM has its head office at Chennai and branch offices at Madurai, Trichy, Coimbatore, Salem and Guntur.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
16
Establishment
2004
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
33AADCV2698D1ZB
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 33AADCV2698D1ZB
Chennai, Tamil Nadu
Managing Director
Mr S. Martin
Address
921, 13th Main Road, Anna Nagar West, Chennai, Tamil Nadu, 600040, India
led ot light in Chennai
Report incorrect details



































