
Led Helmet Light
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Helmet Light |
| Dominant Color | Yellow |
| Power Consumption | 1W |
| Input Voltage | 1800-2600mAh |
| Battery Backup | 4-6 hours |
| Dimensions | 280x212x125 mm |
| Light Color | Multiple Options |
| Usage | Hands-free illumination for enhanced safety during helmet use |
| Features | LED Illumination, Long Battery Life, Hands-free Use, Durable Design, Safety Enhanced |
Product Overview
Key Features
Specifications:
Power Consumption1W
Input Voltage1800 - 2600 mAH Battery
Battery backup4-6 Hours
Dimension280 x 212 (H) x 125 (W) mm
Standard ColorsCool White, Warm White, Neutral White, Others
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Pyrotech Odyssey Optronics Pvt. Ltd. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Helmets in bulk from Pyrotech Odyssey Optronics Pvt. Ltd. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Udaipur, Rajasthan
managing director
Mr. Ankit
Address
F-16A, Road No. 3 MIA, Madri, Udaipur, Rajasthan, 313003, India
lighting helmet in Udaipur
Report incorrect details































