
Led Green Serial Lights - Plastic Material, Various Sizes Available | Energy-efficient Design, Outdoor Friendly
Price: 119.84 INR / Meter
(107.00 INR + 12% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
30
In Stock
Product Specifications
| Power Supply | AC Powered |
| Beam | 120Adeg |
| Color Temperature | Green Mono Light |
| Operating Temperature | -10AdegC to 50AdegC |
| Life Span | 25,000 - 30,000 Hours |
| Light Color | Green |
| Efficiency (%) | 80% |
| Response Time | <1 ms |
| Control Type | Other, Manual Switch/Controller |
| Shape | String/Serial |
| Color | Green |
| Humidity % | 10% - 85% RH |
| Housing | Flexible Plastic Wire |
| Current Rating | 0.03A - 0.06A |
| Product Type | LED Serial Lights |
| Material | Plastic |
| Base | Integrated |
| Power Factor | 0.90 |
| Input Voltage | 220-240V AC |
| Working Temperature | -10AdegC to 50AdegC |
| Lamp Power | 3W - 12W, depending on string length |
| Application | Decoration, Festive Lighting, Indoor & Outdoor Use |
| Size | Different Size Available |
| Dimension (L*W*H) | Standard as per design |
| Weight | Lightweight, varies by length |
| LED Type | High Brightness SMD LED |
| IP Rating | IP44 |
| Supply Ability | 1000 Per Week |
| Delivery Time | 7 Days |
| Currency | INR |
| Price Type | fixed |
| Stock Quantity | 300 |
| Mop | 30 |
| Color | Green |
| GSTIN | 12% |
| Color Temperature | Green Mono Light |
| Packsize | 1 |
| Moq | 30 |
| Returnable | No |
| Product Unit | 30 Meter |
| Price | 107.00 INR (Approx.) |
| Light Color | Green |
| Unit Type | Meter |
| Minimum Ordered Packs | 30 |
| Minimum Order Quantity | 30 |
Company Details
GLO LED Pvt Ltd is manufacturer and supplier of LED lighting solutions, includes T5/T8 lights, down lights, surface panels, slim planes, street lights, PLC & PLL lights, flood lights, garden lights and other special purpose lights. The company has expertise to deliver the orders to wide range of industries. Our uniqueness is to customize the existing conventional lighting units to LEDs, thus reducing the replacement cost upto to 50%. Here is list of different sectors, we are providing our products: Showrooms, Supermarkets, Cinema and film studios Workshops, Godowns, Cold storages, Rice Mills, Factories Commercial Complexes, Convention halls IT Industries, Educational institutions, Offices Railway Stations, Buses, Trains, Metros Residences, Hotels, Shopping Malls, Hospitals Plastic Industries, Pharma industries, Poultry Hatcheries Townships, Parks, Stadiums
Business Type
Exporter, Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
150
Establishment
2014
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
36AAGCG6989F1Z3
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 36AAGCG6989F1Z3
Hyderabad, Telangana
Accepts only Domestic inquiries
Director
Mr Jitendra .
Members since
7 Years
Address
B No. - 5-5-35/121, Venkateswara Swamy Temple, Prasanth Nagar, Hyderabad, Telangana, 500072, India
green led in Hyderabad
Report incorrect details


































