
Led Flashlight Alarm
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Personal alarm |
| Dominant Color | Light blue |
| Alarm Decibel | 120-125 dB |
| LED | 2 |
| Dimensions | 70x42x21 mm |
| Weight | 40.3 g |
| Packaging Quantity | 120 PCS |
| Material | Plastic |
| Usage | Personal safety, deterring threats, emergency signaling. |
| Features | Loud alarm, LED light, Personal safety, Keychain design, Easy to use |
Product Overview
Key Features
The super cute and lovely personal alarm attaches easily to your personal belongings so that it is always within reach and can be activated at the first sign of danger.
Help you out from risks!
Not only for the security function, it is also a great accessory.
Specifications:
1, personal alarm with 2 LED Light.
2, Pull out the keychain, alarm emit 120-125DB Decibel and scare away scoundrel
You may use it in the following situations:
1. Avoid from dropping things or things being stolen
2. Use it when going home late, this alarm can scare away stalkers.
3. Give it to your kids, if they were lost, they can activate the alarm then you will notice where they are.
4. For some elderly or some patients, this alarm may save their life in some emergency situations.
Function:
1. If there is someone tag after girls who are walking at night, Girls can pull out personal alarm to scare away scoundrel.
2. When elder fell uncomfortable suddenly, they can pull out the personal alarm to wake up another room person or neighbours to ask for help.
3. It is a good accessories for handbag, keychain and school bag.
Package:
Size: 70*42*21MM;
Product weight: 40.3g
QTY: 120PCS
MEAS: 47*44*38.5CM
G. W/N. W: 7.5/7KGS
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Shenzhen Meinoe Electronics Technology Co., Ltd. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Alarm in bulk from Shenzhen Meinoe Electronics Technology Co., Ltd. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Establishment
2004
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Shenzhen, Guangdong
Name
Ms. Suki Li
Address
4/F Bldg. 21, Block C, Fangxing Technology park, Nanlian No. 6 industrial zone, Longgang district, Shenzhen, Guangdong, 518116, China
home security alarm in Shenzhen
Report incorrect details






































