
Led Bulb Raw Material
Price Trend: 42-105 INR / Piece
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
100 Piece
In Stock
Product Specifications
| Material | Aluminum, Plastic, LED Chips |
| Dimensions | NA |
| Voltage | 12V |
| Wattage | 10W |
| Color Temperature | 6000K |
| Luminous Flux | 800 lumens |
| Operating Temperature | -20°C to 40°C |
| Features | High efficiency, Long lifespan, Energy saving, Durable construction, Easy installation |
| Supply Ability | 10 Per Day |
| Delivery Time | 2-3 Days |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, NEXIN TECHNOLOGIES PRIVATE LIMITED has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Electrical / Lighting Products & Components in bulk from NEXIN TECHNOLOGIES PRIVATE LIMITED at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
10
Establishment
2019
Working Days
Monday To Friday
GST NO
33AAGCN7775C1ZE
Payment Mode
Cash in Advance (CID)
Certification
BIS
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 33AAGCN7775C1ZE
Chennai, Tamil Nadu
Managing Director
Mr Suresh Raman
Address
No. 8/5, C.T.H Road, Modern City, Near Hindu College, Avadi, Chennai, Tamil Nadu, 600072, India
led bulb raw material in Chennai
Report incorrect details










































