
Led Bulb Raw Material - Ceramic & Aluminum Base Types B22, E27, E14 | Cool Daylight & Warm White Options, Efficient 6w-20w Power Consumption
Price: 15.00 INR / Piece
(15.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Material | Aluminum |
| LED Type | SMD |
| Color | White |
| Size | 50mm |
| Quantity | 48 |
| Voltage | 12V |
| Current | 350mA |
| Features | High lumen, Energy saving, Long lifespan, Durable, Easy installation, Low maintenance |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Moq | 1 |
| Mop | 1 |
| Price | 15.00 INR (Approx.) |
| Returnable | No |
| Currency | INR |
| Price Type | fixed |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Stock Quantity | 5 |
| Brand Name | Indian Electronics Store |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
LED Bulb Raw Material Information:
Base Type:B22, E27, E14
Body Material:Ceramic, Aluminum
Lighting Color:Cool Daylight, Warm White
Power Consumption:6 W - 10 W, 11 W - 15 W, 16 W - 20 W
Raw Material Type:Heatsink, PCB
Shape:Round, Flat Top, Tapered, Linear, Spiral
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Indian Electronics Store has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Bulbs & Tubelight in bulk from Indian Electronics Store at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
10
Establishment
2017
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
09CUNPS2519D1ZD
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 09CUNPS2519D1ZD
Noida, Uttar Pradesh
Proprietor
Mr. Raghuraj Singh
Address
Plot No.156, Sector-5, Hanuman Market, Harola, Near Fire Station, Noida, Uttar Pradesh, 201301, India
led bulb raw material in Noida
Report incorrect details






























