
Led Bulb-7w - Aluminum Alloy + Pmma, 65x106mm, 2700k/6500k, 7w, Ip64 | Energy Saving, Long Lifespan, Wide Lighting, E26/e27 Base
Price: 50 INR / Piece
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
400 Piece
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
400
In Stock
Product Specifications
| Material | Aluminum alloy + PMMA |
| Dimensions | 65(Ø)×106(L) |
| Weight | 110g |
| Protection level | IP64 |
| Lamp base | E26, E27 |
| Rated power | 7W |
| Operating temperature | -30°C~40°C |
| Features | Energy saving, Long lifespan, High brightness, Durable, Wide lighting, Easy installation |
| Price | 50.00 INR (Approx.) |
| Stock Quantity | 100 |
| Packsize | 1 |
| Product Unit | 400 Piece/Pieces |
| Price Type | fixed |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Moq | 400 |
| Currency | INR |
| Mop | 400 |
| Returnable | No |
| Minimum Order Quantity | 400 |
| Minimum Ordered Packs | 400 |
Product Overview
Key Features
Rated Watt: 7W
PF: i 0.8
Voltage: AC110i 130V i AC220i 240V
Frequency Range: 50-60Hz
Luminous Efficiency: 90Lm/W
Luminous flux: 630Lm
Color Temperature: 2700K,6500K
Color Rendering Index: >80
lighting distribution curve: Wide light/Long Bo-type
Degree: 120A
Operating Temperature: -30a i 40a
Operating Humidity: 10%i 85%RH
Life: i 50000H
Material: aluminum alloy + PMMA lamp shade
Size: 65i I i i 106i Li
Weight: 110g
Level of protection: IP64
Lamp Base: E26i E27
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, China has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Bulbs & Tubelight in bulk from China at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer
Establishment
2009
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Shanghai, Shanghai
Name
Mr. Carlos Meng
Address
No.310 Jialong Road, Gucun Town, Baoshan District, Shanghai, Shanghai, 201906, China
surya led bulb in Shanghai
Report incorrect details









































