
Led Bulb - Polycarbonate Shell, High Beam Angle Design | Electricity Saving Up To 86%, Safe And Cost-effective Replacement For Traditional Bulbs
Price: 70.00 INR
(70.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
60
In Stock
Product Specifications
| Material | Polycarbonate |
| Dimensions | Standard |
| Wattage | 9W |
| Voltage | 220V |
| Base Type | B22 |
| Luminous Flux | 800 lumens |
| Color Temperature | 6500K |
| Features | Energy Saving, Long Life, Bright Light, Easy Install |
| Payment Terms | Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID), Cheque |
| Delivery Time | 5 Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Sample costs shipping and taxes has to be paid by the buyer |
| Main Export Market(s) | Middle East, Asia |
| Main Domestic Market | All India |
| Currency | INR |
| Price Type | fixed |
| Price | 70.00 INR (Approx.) |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Packsize | 1 |
| Stock Quantity | 300 |
| Brand Name | THRIAM LED |
| Mop | 60 |
| Returnable | No |
| Moq | 60 |
| Product Unit | 60 Piece/Pieces |
| Minimum Ordered Packs | 60 |
| Minimum Order Quantity | 60 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
These LED bulbs are a replacement for the traditional bulbs with filaments and Cfls. The design of shell cover is made by the LED bulbs are a replacement for the traditional bulbs with filaments and Cfls. The design of shell cover is made by Poly-carbonateA with high beam angle. This product is a best remedy for Electricity Saving than traditional GLS and CFL's bulbs. It can be used on the same socket without reconfiguration. A product is built with high quality materials, components with prime focus on "Safety and Cost
-Effectiveness".
Save Upto 86%.
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, THRIAM LITES PRIVATE LIMITED has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Bulbs & Tubelight in bulk from THRIAM LITES PRIVATE LIMITED at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
19
Establishment
2015
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
27AABCT0782G1ZD
Payment Mode
Cash Advance (CA)
Certification
ISO 9001:2015, CE/1653
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AABCT0782G1ZD
Mumbai, Maharashtra
Assistant Manager
Ms Sangeeta
Address
Plot No -G-1, Chugatta Industrial Estate Saki Naka, Near State Bank Of India, Mumbai, Maharashtra, 400072, India
led bulbs in Mumbai
Report incorrect details









































