
Ldpe Rolls - Supreme Quality Material, Perfect For Versatile Packaging Solutions
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | LDPE |
| Color | Transparent |
| Thickness | 10-100 microns |
| Width | 500-2000 mm |
| Length | 1000-5000 m |
| Usage | Packaging, wrapping, and lining applications. |
| Density | 920 kg/m³ |
| Features | Versatile, Durable, Cost-effective, High-strength, Lightweight, Flexible |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, DIAMOND PLASTIC COMPANY has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Plastic Films in bulk from DIAMOND PLASTIC COMPANY at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Establishment
2010
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
07AGFPD6624A1ZZ
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07AGFPD6624A1ZZ
New Delhi, Delhi
Proprietor
Mr. Bhupinder Dutt
Address
B-71/9, Mayapuri Industrial Area, Phase-1, New Delhi, Delhi, 110064, India
Report incorrect details



































