
Ldpe Flex Pipe
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | LDPE |
| Color | Orange |
| Diameter | 10-25mm |
| Length | 50-100m |
| Pressure | 10-20bar |
| Temperature | 0-50°C |
| Usage | Irrigation and drainage systems.Suitable for agricultural, industrial and domestic applications. |
| Features | Flexible, Durable, Lightweight, Versatile, Affordable |
| Payment Terms | Letter of Credit (L/C), Telegraphic Transfer (T/T), Others |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Shivam Plastic Industries has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Plastic Pipes in bulk from Shivam Plastic Industries at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Establishment
2010
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Ahmedabad, Gujarat
Proprietor
Mr. Parul Paghdar Patel
Address
Bavla Bagodra, NH 8A, Vilej kerala, Nr. Gidc kerala, Ahmedabad, Gujarat, 382220, India
ldpe pipes in Ahmedabad
Report incorrect details






































