
Ldpe Film - High Impact Resistance, Soft Low Barrier Food And Textile Packaging Film With Fda Compliance
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | LDPE |
| Thickness | 10-100 microns |
| Width | 500-2000 mm |
| Roll Length | 1000-5000 m |
| Density | 0.91-0.93 g/cm³ |
| Tensile Strength | 10-25 MPa |
| Usage | Food packaging, textile packaging, military tent windows |
| Features | Food safe, High impact, Good clarity, Soft film, Low barrier, FDA compliant |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Barath Plastics has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Plastic Films in bulk from Barath Plastics at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
33ABHPN0193K1ZL
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 33ABHPN0193K1ZL
Erode, Tamil Nadu
Proprietor
Mr Natarajan
Address
120, Villarasampatty Erode, Tamil Nadu, 638107, India
hdpe film in Erode
Report incorrect details







































