
Ldpe Drip Pipes
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | LLDPE |
| Color | Black |
| Diameter | 16-50mm |
| Wall Thickness | 1-3mm |
| Length | 100-1000m |
| Pressure Rating | 1-5 bar |
| Usage | Drip irrigation systems for agriculture and landscaping |
| Features | Efficient irrigation, Easy installation, Durable, Long life, Cost effective |
Product Overview
Key Features
For our reputed customers, we are indulged in manufacturing and supplying LLDPE Drip Pipes. The plant offered by us is assembled at our advance production unit using the premium quality components and latest technology. This plant is mainly used for irrigation purposes. Being a quality-centric company, our team of experts test these LLDPE Drip Pipes upon different parameters in order to reduce all scopes of error.
Features:
- Highly efficient
- Optimum performance
- Easy to use
- Longer service life
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Navabharath Packaging Pvt. Ltd. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Plastic Pipes in bulk from Navabharath Packaging Pvt. Ltd. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
50
Establishment
1976
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
36AAACN6892L1ZV
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 36AAACN6892L1ZV
Hyderabad, Telangana
Accepts only Domestic inquiries
Managing Director
Mr. Srinivas Reddy
Address
2-3-704, H-13, Amberpet, Near By Police Academy, Hyderabad, Telangana, 500013, India
ldpe pipes in Hyderabad
Report incorrect details










































