
Ldpe Caution Tape By Ar Industries
Price: 2950.00 INR / Roll
(2500.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
2950.00 INR / Roll
Weight :
1.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
2
In Stock
Product Specifications
| Product Type | LDPE Caution Tape |
| Material | LDPE |
| Color | Yellow |
| Usage | For Security |
| Weight | 1.00 Kilograms (kg) |
| Alarm | NO |
| Application | Police |
| Style | Caution Tape |
| Payment Terms | Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | 150 Per Week |
| Delivery Time | 7 Days |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | Roll |
| Main Domestic Market | All India |
| Brand Name | AR INDUSTRIES |
| Mop | 2 |
| Price Type | fixed |
| Pkg Box Height | 10.00 cm |
| Pkg Box Length | 50.00 cm |
| Currency | INR |
| Shipping Type | free |
| Product Unit | 2 Roll/Rolls, Meter, Meter |
| MRP | 2950.00 INR |
| Color | Yellow |
| Stock Quantity | 10 |
| Packsize | 1 |
| Pkg Box Breadth | 50.00 cm |
| Price | 2500.00 INR (Approx.) |
| Moq | 1 |
| Unit Type | Roll/Rolls, Meter, Meter |
| GSTIN | 18% |
| Returnable | No |
| Weight | 1.00 Kilogram |
| Minimum Ordered Packs | 2 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
Product Overview
Key Features
| Tape Type : | LDPE Material |
| Color : | Yellow |
| Size : | 150 mm , 200 mm, 300 mm |
| Usage/Application : | Industrial |
| Material : | LDPE |
| Packaging Type : | Rolls |
| Quantity Per Pack : | 250 mtr per roll |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, AR INDUSTRIES has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Warning Tapes in bulk from AR INDUSTRIES at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier, Wholesaler
Employee Count
25
Establishment
2021
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
09KISPS9128D1ZD
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 09KISPS9128D1ZD
Noida, Uttar Pradesh
Accepts only Domestic inquiries
Manager
Mr Arunesh Singh
Address
Plot No. A-37, Ground Floor, Near Jal Ghar, Sector- 5, Noida, Uttar Pradesh, 201301, India
caution tape in Noida
Report incorrect details



























