
Ld Pouch Machine - Fully Automatic Vertical Form Fill Seal, 2400 Pouches/hour | Ideal For Viscous Liquids, Auto Stop For Film Exhaust
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | Stainless steel |
| Dimensions | NA |
| Power | 220 V1Phase |
| Capacity | 2400 Pouches/Hr |
| Film width | 330/325 mm |
| Pouch width | 145/150 mm |
| Sealing system | Impulse/continuous |
| Features | Automatic operation, Vertical pouch, High speed, Easy operation, Durable, Efficient, Cost-effective |
Product Overview
Key Features
LD Pouch Machine
Fully Automatic Mechanically Operated Vertical pouch Form, Fill and Seal machine to pack Visous liquids like Oil, Ghee, water , milk , paste , Adhesive etc.
| Electricity | 220 V1Phase |
| Peak Power Rating | 2 Kw/Hr |
| Power Consumption | 2Kw/Hr. |
| Air Supply | Nil |
| Capacity | 2400 Pouches/ Hr |
| Film Width | 330/325 mm |
| Pouch Width | 145/150 mm |
| Type of Vertical Seal | Fin/Overlap |
| Sealing Systems | IMPULSE/ continuous heat sealing |
| Film Thickness | 100-120 Microns |
| Film Accuracy | 5 ml |
Cooling water requirement 50 litre / hour at 4to 8 C
Film guard mechanism Auto stop when film is exhausted heat sealable co-extruded poly pouches
- Pouch Counter Provided
- Date printing device Optional
- Photo cell Optional
- Net Weight 780 Kgs (approx)
Company Details
At VL Impex Pvt. Ltd., we engineer packaging solutions that power productivity. Specializing in advanced packaging and bottling machinery, we help manufacturers scale faster with robust, precision-built, and user-friendly equipment. We are manufacture Form Fill Seal Machine, Seeds Packaging Machine, Horizontal Flow Wrap Machine, Banana Chips Packaging Machine, Multi Track Machine, Filling Machine, 10-14 Multihead Weigher Machine, and many other machines. In addition to offering packaging machines in many models and specifications, we custom-design machines as per the particular requirements of customers. we don't just supply machines, we deliver performance you can rely on.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Service Provider, Supplier, Trading Company, Wholesaler
Employee Count
21
Establishment
2010
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
06AADCV2446H1ZE
Payment Mode
Cheque
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06AADCV2446H1ZE
Faridabad, Haryana
Director
Mr Anil Kumar
Members since
5 Years
Address
Plot No. 57, Street No. 6E, Saroorpur Industrial Area, Sohna Road, Faridabad, Haryana, 121005, India
Report incorrect details









































